Το Πρόγραμμα

ΕΒΔΟΜΑΔΙΑΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Υπεύθυνοι και εργαστήρια: (Όπου ομάδα Α’= 4 – 5,5ετών, ομάδα Β’= 6 – 8 ετών, ομάδα Γ’= 9 – 13 ετών)

Άννα Βαρδαξόγλου: Χοροί του Κόσμου (B’ & Γ’ ομάδα), Ηχηρές Κινήσεις (Α’ ομάδα), Kids Survivor (A’ & Β’ ομάδα), Ακροβατικά Εδάφους (Γ’ ομάδα), Εισαγωγή στον Παραδοσιακό χορό (Α’ & Β’ ομάδα)

Μαριλού Κατσαρή: Εργαστήρι Κουκλοθεάτρου/Δημιουργία Παράστασης (Α’, Β’, / Γ’ ομάδα), Εργαστήρι μεθόδου project – Παρέα με τη Ζουζουνέλ (Α’, Β’ ομάδα) , Εργαστήρι Παραμυθιού (Α’ ομάδα)

Νάντια Καβουρίδου: Εικαστικά – Κατασκευές (Α’, Β’ & Γ’ ομάδα)

Ελπίδα Γαδ: Κεραμική (Α’, Β’, Γ’ ομάδα), Kids Yoga (Α’, Β’, Γ’ ομάδα):

SUMMER DAY CAMP
20 Ιουνίου – 9 Σεπτεμβρίου 2022

Τα παιδιά χωρίζονται σε ομάδες, ανάλογα με τις ηλικίες τους: (4–5,5 / 6–8 & 9–13 ετών). Οι κύριες δραστηριότητες θα λαμβάνουν χώρα από τις 10:00 έως τις 14:00, όπου η κάθε ομάδα παιδιών θα συμμετέχει κυκλικά ανά μία ώρα σε 3 διαφορετικά εργαστήρια κάθε μέρα. 

Τα εργαστήρια θα πραγματοποιούνται σε εσωτερικό αλλά και εξωτερικό χώρο, στην πίσω αυλή του Πολυχώρου, κάτω από σκίαστρα.

Τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους τα παγουρίνο τους, το κολατσιό και τα καπέλα τους! Από τον Πολυχώρο θα προσφέρονται καθημερινά ατομικές φρουτοσαλάτες ανάμεσα στο μεγάλο διάλειμμα, στις 12:30 – 13:00.

Το Πρόγραμμα περιληπτικά ΄:

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ :

20 ΙΟΥΝΙΟΥ – 1 ΙΟΥΛΙΟΥ

ΔΕΥΤΕΡΑ

8:00-9:00 Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση
9:00-9:00Ελεύθερες Δραστηριότητες – Επιτραπέζια παιχννίδια
9:30-10:00Δεκατιανό – Παρουσίες
10:00-11:00
Kids Yoga (4-5 ετών) / Παιχνίδια Ρυθμού κ’ κίνησης (6-8ετών)/ Ζωγραφικ΄ή (9-12ετών)
15′ Διάλειμμα
11:15-12:15 Ζωγραφική (4-5ετών) / Kids Yoga (6-8 ετών) /   (9-12ετών)
Παιχνίδια Ρυθμού κ κίνησης
15′ Διάλειμμα
12:30-13:00Ατομικές Φρουτοσαλάτες (προσφορά του Πολυχώρου)
13:00 – 14:00
Παιχνίδια Ρυθμού κ κίνησης   (4-5ετών)/ Ζωγραφική  (6-8ετών) Kids Yoga (9-12 ετών)
14:00 – 15:00Αυτοσχέδιες Δραστηριότητες

ΤΡΙΤΗ

8:00-9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00-9:30Ελεύθερο παιχνίδι στην αυλή
9:30-10Δεκατιανό – Παρουσίες
10:00-11Κατασκευές-Κεραμική (6-8 ετών)/ Αυτοσχεδιασμός (4-5 ετών)/ -Ακροβατικά Εδάφους (9-12 ετών)
30′ Διαλειμμα
11:30-12:30 Κατασκευές (9-12 ετών) / Αυτοσχεδιασμός (6-8 ετών) / Kids Survivor
15′ Διάλειμμα
12:30-13:00Φρουτοσαλάτα
13:00–14:00 Κεραμική (4-5 ετών) / Kids Survivor (4-5 ετών) /
Αυτοσχεδιασμός (6-8 ετών)
14:00–15:00Αυτοσχέδιες δραστηριότητες

ΤΕΤΑΡΤΗ

8:00 – 9:00Προσέλευση / προετοιμασία εργαστηρίου μαγειρικής μαζί με τα παιδιά
9:00 – 10:00 Προετοιμασία εργαστηρίου μαγειρικής μαζί με τα παιδιά
10:00 – 10:30Δεκατιανό – Παρουσίες
10:30–12:00 Master Chef – Εργαστήριο Μαγειρικής / Ζαχαροπλαστικής
Τραμπολίνο και Θεατρικό Παιχνίδι

30′ Διάλειμμα
12:00 – 12:30Φρουτοσαλάτα
13:00 – 15:00Survivor Δοκιμασίες / Βιντεοπροβολή Ταινίας – Ανά ομάδες

Βοηθοί Master Chef:  Κα Άννα, Κα Ελπίδα.     Survivor Δοκιμασίες: Κα Άννα

ΠΕΜΠΤΗ

8:00 – 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00 – 9:30Επιτραπέζια Παιχνίδια
9:30 – 10:00Δεκατιανό – Παρουσίες
10:00 – 11:00Εργαστήριο Κουκλοθεάτρου (9-12 ετών) / Μοντέρνος  Χορός(4-5 ετών) / Εισαγωγή στον ελληνικό χωρό κ τραγούδι (6-8 ετών)
15′ Διάλειμμα
11:15 – 12:15Παρέα με τη Ζουζουνλελ/Εργαστήρι Project (4-5 ετών) /
Μοντέρνος Χορός  (6-8 ετών) / Χοροί του κόσμου (9-12 ετών)
15′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
13:00 – 14:00
Εργαστήριο Κουκλοθεάτρου (6-8 ετών) / Μοντέρνος χορός
(9-12 ετών)/ Ηχηρές κινήσεις (4-5 ετών)
14:00 – 15:00Παιχνίδια Φαντασίας  – Πειράματα

Εκπαιδευτές: Εργαστήριο Κουκλοθεάτρου Κα Μαριλού, Ακροβατικά εδάφους Κα Άννα, Στοίβος Μάχης για παιδιά Κα Άννα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

8:00 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00 –9:30Φροντίδα Κήπου
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 -11:00Εργαστήρι Δημιουργίας Παραστασης Κουκλοθεάτρου (9-12 ετών) / Ηχηρές Κινήσεις (4-5 ετών) / Εικαστικά (6-8 ετών)
15′ Διάλειμμα
11:15 – 12:15 Εργαστήρι Κουκλοθεάτρου (6-8 ετών) / Χοροί του Κόσμου (9-12 ετών) / Εικαστικά(4-5 ετών)
15′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
13:00 – 14:00Εργαστήρι Παραμυθιού(4-5 ετών)/  Χοροί του Κόσμου-Afro-Latin(6-8 ετών) / Εικαστικά (9-12 ετών)

Εκπαιδευτές:  Χοροί του Κόσμου Κα Άννα, Εργαστήρι Παραμυθιού και Εργαστήρι Κουκλοθεάτρου Κα Μαριλού. 

4 ΙΟΥΛΙΟΥ – 9 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Το πρόγραμμα ενδέχεται να αλλάξει μερικώς στις δραστηριότητες ανά τις ημέρες. Θα ενημερωθεί ξανά μέσα στην διάρκεια του πρώτου δεκαήμερου του Αυγούστου.

ΔΕΥΤΕΡΑ

8:00 – 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση
9:00 – 9:30 Αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 – 11:00Kids Yoga – Εικαστικά – Θεατρικό Παιχνίδι
15′ Διάλειμμα
11:15 – 12:15Kids Yoga – Εικαστικά – Θεατρικό Παιχνίδι
15′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
13:00 – 14:00Kids Yoga – Εικαστικά – Θεατρικό Παιχνίδι
14:00 – 15:00Πειράματα – Αυτοσχέδιες δραστηριότητες

Kids Yoga Kα Ελπίδα, Εικαστικά Κα Νάντια, Τραμπολίνο Κα Ευαγγελία

ΤΡΙΤΗ

8:00 – 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00 – 9:30Θέατρο Σκιών – Κουκλοθέατρο
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 – 11:00 Παιχνίδια Ρυθμού κ κίνησης / Δημιουργία Παραμυθιού / Κατασκευές
15′ Διάλειμμα
11:15 – 12:15 Παιχνίδια Ρυθμού κ κίνησης / Δημιουργία Παραμυθιού / Κατασκευές
15′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
13:00 – 14:00 Παιχνίδια Ρυθμού κ κίνησης / Δημιουργία Παραμυθιού / Κατασκευές
14:00 – 15:00Αυτοσχέδιες δραστηριότητες

Κα Άννα, Κα Νάντια, Κα Ευαγγελία

ΤΕΤΑΡΤΗ

8:00 – 9:00Προσέλευση / Ελεύθερες δραστηριότητες
9:00 – 9:30Προετοιμασία εργαστηρίου μαγειρικής
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 – 12:00Master Chef
30′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
15′ Διάλειμμα
13:00 – 15:00Βιντεοπροβολή Ταινίας / Ανά Ομάδες

Κα Άννα, Κα Νάντια, Κα Ελπίδα

ΠΕΜΠΤΗ

8:00 – 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00 – 9:30Επιτραπέζια Παιχνίδια
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 – 11:00Κεραμική / Θέατρο/ Χοροί του κόσμου
15′ Διάλειμμα
11:15 – 12:15 Κεραμική / Θέατρο/ Χοροί του κόσμου
15′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
13:00 – 14:00Κεραμική / Θέατρο/ Χοροί του κόσμου
14:00 – 15:00Παιχνίδια Φαντασίας

Κα Ελπίδα/Κα Ευαγγελία , Κα Νάντια, Κα Άννα

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

8:00 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00 –9:30Φροντίδα Κήπου
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 -11:00Εικαστικά (9-12 ετών) / Θέατρικό Παιχνίδι (4-5 ετών) / Παιχνίδια μνήμης (6-8 ετών)
15′ Διάλειμμα
11:15 – 12:15 Εικαστικά(6-8 ετών) / Θεατρικό Παιχνίδι (9-12 ετών) / (4-5 ετών)
15′ Διάλειμμα
12:30 – 13:00Φρουτοσαλάτα
13:00 – 14:00Εικαστικά/  Θεατρικό Παιχνίδι(6-8 ετών) /  (9-12 ετών)

Κα Νάντια, Κα Τζο, Κα Ευαγγελία

Κάποιες Παρασκευές του Αυγούστου

8:00 – 9:00Προσέλευση / γνωριμία, συζήτηση, αυτοσχέδιες δραστηριότητες
9:00 – 9:30Κηπουρική – Φροντίδα Βραχόκηπου
9:30 – 10:00Δεκατιανό
10:00 – 11:00Προετοιμασία Υδάτινου Σκηνικού
11:00 – 13:00Μπουγελώματα (Νεροπίστολα, Πισίνες, Νερομπάλονα)
13:00Φρουτοσαλάτα
14:00 – 15:00Πειράματα – Αυτοσχέδιες δραστηριότητες

**** Οι φρουτοσαλάτες που θα προσφέρονται καθημερινά στα παιδιά, όπως και τα υλικά των εργαστηρίων: χρώματα, χαρτική ύλη, πηλός, στρώματα και Yoga props, προσφέρονται από τον Πολυχώρο, για τους μικρούς φίλους μας.

Kοστος summer-day-camp-2018-L.D.
Polichoros Syros 2023 © All rights reserved
Polichoros Syros 2023 © All rights reserved